Технологичният напредък е основен двигател за изграждането на конкурентноспособна и динамична икономика. В съвременните условия пътят от създаването на нов бизнес до налагането му на пазара е все по-кратък. Досега въвеждането на една иновация е отнемало достатъчно дълго време, за да позволи конкурентни фирми да я внедрят преди налагащата я фирма да извоюва голямо конкурентно предимство. Съвременното развитие на иновациите променя механизмите на бизнеса. Появява се нов пазарен феномен - потребителска стойност на бизнеса започва да зависи пряко от броя на потребителите на този бизнес. Пример за това е Фейсбук, който трудно може да бъде конкуриран от нови подобни продукти, притежаващи същата или дори по-добра функционалност. Иновациите предопределят успеха на всяка фирма. На фона на тези динамично развиващи се процеси, много от съществуващите знания се обезценяват. Още през следващите десетина години някои от съществуващите професии ще изчезнат и ще се появят нови.
В икономиката на знанието специалистите имат все по- голямо значение за успеха на един даден бизнес, те са най-големият капитал за развитието на страната. Недостигът на висококвалифицирани кадри се усеща в много възловите отрасли. Причините се коренят в деморгафските процеси, в напускането на страната на голям брой специалисти, както и недобрата информираност на младите относно възможностите.
Държавната образователна система е инертна, но тя трябва да отговори на промените и да бъде преустановена към създаването на нов тип знания и умения. Подготовката на повече добре подготвени преподаватели е бавен процес. Единственият начин да повишим качеството на образнованието е дигитализацията на образователния процес чрез активно използване на дигитално съдържание и специализирани курсове, отговарящи на новите потребности на бизнеса.